Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Първата българска гимназия

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Първата българска гимназия

    Търсих такава тема, но не открих.
    Та въпросът ми е - Защо първата българска гимназия е създадена точно в Болград през 1858 г.? Нека, който има мнение по въпроса да го сподели. Ще ми е интересно да дискутираме тази тема.

    #2
    usmivka написа Виж мнение
    Търсих такава тема, но не открих.
    Та въпросът ми е - Защо първата българска гимназия е създадена точно в Болград през 1858 г.? Нека, който има мнение по въпроса да го сподели. Ще ми е интересно да дискутираме тази тема.
    Срамота, може ли по форуми да си търсиш мат'риал за курсовата по Възраждане
    В.Рачева каза да немаме доверие на това дето го пише в нета
    Oди до библиотеката

    Два са основните факторa, които допринасят за създаването на гимназията в Болград. На първо място броят на българите в Молдова и благоприятната полит. обстановка, поне за българите,
    в дунавското княжество.
    Гимназията е учредена с хрисовул от каймакама на Молдова Н.Богориди - българин правнук на С.Врачански и син на Ст.Богориди. Идеята за някакво учреждение, което да представлява българите в Бесарабия е дадена от Венелин още през далечната 1832г.
    През 1856г. към Молдова е присъединена и Ю.Бесарабия, с което размера на българската диаспора в дунавското княжество неимоверно нараства. От 1857г. Н.Богориди изпълнява длъжността на каймакам и на един-два пъти му се отваря възможност да направи "услуга" на своите сънародници, демек да им разреши да си направят гимназия.

    Пробвай да си намериш тая книжка "Болградската гимназия", Никола Караиванов, 2007 г.
    Last edited by decapitator; 20-11-2008, 09:09.

    Comment


      #3
      Каква курсова, какви 5 лв. бре ?

      Comment


        #4
        Ха-ха извинявай, бъркам те с енда колежка, чиято тема беше формулирана по абсолютно същия начин.

        Comment


          #5
          Такава книга точно с този автор не открих никъде.

          Comment


            #6
            имам я книгата на Н. Караиванов "Болградската гимназия"
            издадена е в Одеса през 2007г.
            Last edited by urum; 23-12-2008, 02:08. Причина: прикачен файл

            Comment


              #7
              Първата българска гимназия е открита в Болград през 1859г. , следва в Пловдив през 1868г. и Габровската 1872-3г.....
              Политикът трябва да може да предскаже какво ще стане утре, след седмица, след месец и след година. А после да обясни защо това не е станало

              Comment


                #8
                Габровската гимназия започва съществуването си през 1835г. като първото българско светско училище( образователен модел"Бел-Ланкастър").През 1872 вече е пълна гимназия, носеща името на благодетеля си Васил Априлов, който е главен инициатор на благотворителната кампания за създаване на училището.

                Comment

                Working...
                X