Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Операция "Ширей" - овладяване на Филипините и действия във Океана

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Операция "Ширей" - овладяване на Филипините и действия във Океана

    Операция "Ширей" (Главнокомондващ) цели пълното овладяване на Филипините, за да се осигури безпрепятствена връзка с Ресурсните пристанища на петрол в Борнео. Във връзка с това е необходимо да бъде овладян и Гуам, като позиция в центъра на нашата отбрана. Не се очаква, но е възможно десантът на Филипините да доведе до сбълсък с част или с целия американски тихоокеански флот. При такова стечения на обстоятелствата, разгромът на противниковите флотски сили става приоритет.

    За целта се привличат: Еспедиционния корпус в Тайван
    Корпуса на Специалните морски сили, без една бригада, която ще действа на север
    Силите на Първи и Втори флот, без силите отделени за подкрепа на северните операции
    Авиация от Тайван, Сайпан, Ениваток и Метрополията
    Новата ВМБ в Палау

    Необходимо е осигуряването на синхрон в първия ден на отварянето на бойните действия, за едновременното стоварване на поне три десантни групи:
    1. В Северните планински част на Филипините, Лусон, в състав поне корпус - от Тайван
    2. В Южните , изолирани части на Филипините, Минданао?, в състав поне дивизия - от Палау
    3. В Гуам, в състав поне бригада - от Метрополията

    Главните сили на флота от Сасебо ще трябва да бъдат изведени на удобни позиции за следене на общия развой на операцията, в района на о-вите Рюкю или северен Тайван, за да влезат бой с американски реагиращи сили във Филипинско море или на входа на Манилския залив.

    Сухопътните операции трябва да са с разчет за овладяване на главните позиции на противника в Манила до месец от началото на операциите.

    Операцията по овладяването на Филипините трябва да бъде синхронизирана с операциите срещу Аляска на Трети флот

    Отговарящ: адмирал Бурсорджоро сан

    #2
    Не искам да убивам войнствения плам в очите ви. Той е достоен да впишат навеки имената ви в храма Якусуни. Обаче - ВМБ в Палау ще бъде годна за ползвне от 01 януари 1924 г. Все пак трябва бетона да стегне и страшинките от базата да докарат матроските гащи. До тогава защо не си устроите една снабдителна база там. А от 1924 г. - ще си базирате корабите.
    Пишут нам много.... Погубит нас всеобщая грамотность.
    Неизвестен руски адмирал

    Comment


      #3
      Пак повтарям, това е детайлно планиране, на "евентулани действия".

      Comment


        #4
        Ама планирайте с каквото имате, а не каквото ЩЕ имате. Щото построен не значи боеготов кораб. Трябват му поне 3 месеца екипажа да научи къде е галюна и да не пикае през борда, а за стрелбата - още повече.
        Пиша го не за да ви спъвам, а за да не се налага да цитирам правилата като ревнете - "Ама ние си го сметнахме, що ни ската половината флот "
        Пишут нам много.... Погубит нас всеобщая грамотность.
        Неизвестен руски адмирал

        Comment


          #5
          Знаем това

          Comment


            #6
            Бурсордоро сан, да не забравите за планирането, гледайте картата и дайте предложения, съгласно общата директива!

            Comment


              #7
              Ами аз биг предложил да се действа по следния начин.(Приложил съм карта по надолу). Северно от Манила заедно с втори флот минава десантна група и започва десант там.Там ще слезе 1 бригада. Заедно с втори флот и останалата част от десантните кораби които би трябвало да пренасят поне дивизия се насочват към Манила. Ако е възможно директно в залива трябва да слезе цялата дивизия като втори флот осигурява безопасното транспортиране на жива сила и техника до брега.

              Заедно с тези операции 1ви флот минава на изток от филипините и достига на юг като неговата десантна група за филипине прави десант (о. миндао мисля че се нарича).
              Гуам доколкото разбирам става дума за острова на изток от филипините.Първи флот където е и десантната група оделена за гуам ще се насочи на там.
              Втори флот остава в района на филипините и унищожава съпротива оказана от филипински или американски кораби в райна, както и морски артилерииски обстрел на цели на брега по искане от сухопътните войски.

              Като цяло във втори флот трябва да има две десантни групи , едната да вози бригада, другата девизия.Бригадата слиза северно от манила,а девизията по възможност в манилския залив.
              Първи флот също има две десантни групи. Те трябва да са или две дивизии или дивизия и бригата.
              Десатните точки са означени с жълт кръг а със синьо са населените места които да се овладеят.След постигане на задедените цели трябва да се организира защита и укрепване на ключови позиции.

              Картата естествено е начално и лееко стилизирано предложиение за плануваната инвазия.С червено е защриховано това с което незнам как да се захвана, имам предвид какво да правим с островите в средата.


              The end of the world came pretty much as we predicted.Atomic spark,struck by human hand raged out of control.Great cities were reduced to dust,burning continents were absorbed by boiling oceans.The spirits of the dead faded in the background radiation that blanked the Earth.

              The 2 minute war - FallOut

              Comment


                #8
                Съмнявам се да те пуснат в самия залив, на входа има две батареи - едната беше на остров Корегиор, а другата беше бетонна на един съвсем малък остров - май се водеше Unsinkable.
                „Аз, Драгомир, писах.
                Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

                Модератор на раздел "Военна Авиация"

                Comment


                  #9
                  Съображенията на сухопътната армия (Рекогуна)

                  Бурсоджоро сан, Манила е силно укрепена, с артилерия към морето. Пряка атака там, където вероятно са и войските, и авиацията им, и корабите им, ще ни струва скъпо. Прилагам карта на японския вариант на генерал Хома от 1941. Първо се взима архипелага Батан (с едно а) северно от Лусон, после два десанта на северното крайбрежие , закътано и отделено от американците от планини. Трети десант се прави южно от Манила, със сили от Палау. Предлагам да ползваме тази схема. Не е бърза, но и не трябва да се бърза. Накрая всичко би трябвало да завъри с обсада на Манила.

                  Предлагам първи десант в Батан да се извърши с силите на 1 бригада. която после да е резерв.

                  Вторият десант да се стовари в Апари, както е и при теб, но с силите на поне 3 дивизии или целия корпус който е в Тайван.

                  Третият десант със силите на СВМС дивизия от Палау при Легаспи, южно от Манила.

                  Атаката на Гуам ще се извърши от Метрополията съ силата на бригада СВМС.

                  Така сухопътната кампания при какъвто и да е развой на събитията по море, ще е относително независима.

                  Това са съображенията на Рекогуна

                  Comment


                    #10
                    Добре, но мисълта ми е че неможем да проведем каквато и да била операция без да знаем с какво приблизително разполагат.И освен това ще е добре да си поставим целите за да знаем какво точно искаме от филипините и кое да превземем, защото целия архипелаг не се изчерпва само с манила.

                    The end of the world came pretty much as we predicted.Atomic spark,struck by human hand raged out of control.Great cities were reduced to dust,burning continents were absorbed by boiling oceans.The spirits of the dead faded in the background radiation that blanked the Earth.

                    The 2 minute war - FallOut

                    Comment


                      #11
                      Абсолютно правилно. Първо ще изчакаме резултатите от агентурното разузнаване. После Батан ще бъде облетян от разунавателна авиация, същото важи за Гуам. Накрая ще пратим подводници пред Манила и ако трябва и в залива.

                      Има и друго, трябва да помислим за разполагането на ² флот. Във Филипинско море, е абсолютно рисковано. Флотът трябва да прикрива и Метрополията, и Тайван, и Филипините. Мисля, че няколко дни ще трябва да се прикрива зад Окинава, на архипелага Рюкю, но вие сте на ход за решението.

                      Comment


                        #12


                        Разгледайте линковете към фортовете, интересно и поучително четиво. Като го гледам ми идват някои идеи на ум, може да ги разпиша тези дни, особено ако разузнаването най-накрая изкопае какво има в Манила.
                        „Аз, Драгомир, писах.
                        Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

                        Модератор на раздел "Военна Авиация"

                        Comment


                          #13
                          Мда, знаем за една дивизия, но както се разбрахме, десантите ще са на север. Остава да ми сметнете колко кораби ще трябват за фрахтоване, за да подготвя стоварващите кораби - предполагам пакетботи с капацитет по 2000 и хиляда човека. И за двете операции, както и за Гуам.

                          Плюс това, в правилата не е ясно казано, но ако предположим че един пакетбот има 12 лодки с вместимост по 20 човека, то 240 човека ще се стоварват на курс, което е по час, което означава,за големите кораби по 8 часа за всички, и тъй като ще по-лесно през деня, да приемем че десантите отиват на по денонощие. Приливи, не знам, но сигурно има.

                          Comment


                            #14
                            Драснах една моя импровизация, която и аз не зная дали ще е подходяща.

                            Представлява сухопътна операция при употребени от врага до 3 дивизии пехота и 2 ап-та. Според плана Манила трябва да падне към ден десети от операцията.

                            Основни моменти от плана:
                            1. При информация, че американският флот е достатъчно малък, за да бъде затворен в залива или избит на излизане. Може да го чакаме с нарисувано Т точно преди обсега на бреговата им артилерия. Ако включим основните сили на 1 флот (което ще е възможно ако операцията се развие за 10 дни (демек американците няма да успеят да нанесат контраудар)), може да се проведе това сухопътно настъпление при наличие на до сащиянски 6-7 линкора в Манила.

                            2. Точки на десантите - както се вижда, те са точно извън обсега на бреговата артилерия, което ще означава бързо разтоварване и светкавична атака на противника.

                            3. Сухопътни операции
                            Група червено превзема залива Субик и така хваща американските кораби там/брегови батареи към 3 ден (и имаме пристанище за снабдяване). После марш към Манила.

                            Група оранжево отива по средата на Батаан и се пречка до края на кампанията.

                            Групи жълто и зелено действат координирано, идеята е ако се пази района от 1 вражеска дивизия тя да бъде или избутана със сила или обградена (двете направления на атака). После се стига до Манила, артобстрел на града, островите в залива с батареите, корабите и т.н.

                            Група синьо се движи напред към Манила по равнината, заедно с червено трябва лесно да се справи.

                            Цел на плана - неутрализиране на флота на САЩ в Манила за 10 дни, без да му се позволи да избяга. Тоест да опитаме да имаме Порт Артур в ускорен вариант и противникът да няма Макаров.
                            „Аз, Драгомир, писах.
                            Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

                            Модератор на раздел "Военна Авиация"

                            Comment


                              #15
                              ЪЪъ, Корехидор - атака? Моля те, нека не десантираме пред казармата на потивника. Сещаш ли се в трети епизод на Междузвездни войни. Анакин беше на нещо плаващо сред лава, Уоби ² на твърда земя, предупреди го, че има превъзходство, но Анакин скочи и... остана без крака... Нека не ревем при първата атака!

                              Comment

                              Working...
                              X