Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Операция "Гомен насаи" - атака над Анкоридж

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Операция "Гомен насаи" - атака над Анкоридж

    Пускам тази тема за да обобщя какво мисля за това как би се провела евентуална атака над Анкоридж със силите на трети флот. Това ще включва въпроси към Одзава и известно количество изпросване на допълнителни сили от началството.

    Първо, ето един полезен линк за изчисляване на дистанции по права линия из света: http://www.mapcrow.info/cgi-bin/citi...horage&cntry2=
    evero-Kurilsk, RS 156.1250
    50.6789
    Anchorage, US -149.9000
    61.2181
    Miles: 2138.05
    Kilometers: 3440.77
    Bearing: NW
    За съжаление нищо не е съвършено и Алеутските острови стоят на пътя, което увеличава разстоянието по мои сметки (курс на 150 км южно от Алеутите) до 3 000 мили или 10,5 дни път при средна скорост 12 възела.

    Самият Анкоридж се намира в дъното на продълговат фиорд (350 км), което съществено затруднява взимането на града. За наше щастие все още не се знае за наличие на брегови батареи, които лесно биха затворили фиорда (средна ширина от около 20 км). Срещу изхода на фиорда се намира остров Кодиак, който би могл да служи за наша предна база и да обезпечава входа и изхода на наши кораби от района.

    С оглед горните дистанцииот своя страна ни лишава от употребата на есминци клас "Муракумо", а "Момо" могат да се ползват еднопосочно и ще имат нужда от презареждане. Единствено ЕМ-3 би свършил работа, но за съжаление в близко време не се очакват повече от 2-5 кораба от този клас. Всичко това прехвърля голямо значение върху употребата на леки крайцери за прикритието на операцията. Трети флот разполага с 4 КРЛ и 3 БрКР, но последните три са стари, а всички са и бавни.

    Тези факти ме насочват към следния модел за провеждане на операцията:

    Първа фаза - атака

    1 до 11 ден - от новата ни база на Курилите до 150 км южно от Кодиак се придвижва нашата флота в пълно радиомълчание в състав от ББ Катори и Кашима, БрКР Касута, Нишимо и Якумо, ЛКР Тикума Яхаги Хирадо Тоне и поне 2 ЕМ-3 + кораби транспорти на 13 пех. дивизия и 5 арт. полк.

    11 ден по стъмване (височините са големи, значи е тъмно към 7 вечерта) корабите поемат курс както следва:

    ББ и БрКР помагат за спускането на един полк от 13 пех. дивизия на остров Кодиак и превземането на града на разсъмване. Ще се акостира директно в пристанището.

    ЛКР, ЕМ и двата полка от 13 пех. + 5 арт. полк на пълна скорост преминават през фиорда (имат към 15 часа да покрият 500 км, което прави средна скорост 21 възела). На разсъмване трябва да са на под 30 км от Анкоридж и да изненадат всички в града. Не се очаква брегова отбрана, за това смятам за възможно транспортите и 2 ЛКР да влязат директно в пристанището, а другите 2 ЛКР и 2 ЕМ да обстрелват града за да съзадат паника. Към 12 на 12 ден на обяд Анкоридж трябва да е в наши ръце.

    Втора фаза - укрепване в града

    Тъй като американците със сигурност ще се опитат да си върнат града, трябва да сме готови за тяхната атака. Още на ден 12 ще се стовари 5 арт. полк в района на Никиски, където фиордът е с ширина под 10 км за да се обстрелват всякакви идващи американски кораби. За прикритие срещу евентуален десант в района ще бъде прехвърлен и 1 полк от двата намиращи се в Анкоридж.

    Още на 12 ден трябва да започне минирането на Cook Inlet и протока около остров Ushagat.

    Дислоциране на кораби след превземането на Анкоридж - самият фиорд може да се превърне в смъртоносен капан японските острови в случай на контраатака, за това предлагам там да бъдат оставени само ЕМ със силно торпедно въоръжение (каквито аз нямам в трети флот) и 2 КРЛ. Всички останали кораби трябва да стоят на запад от Кодиак, защото в противен случай ще бъдат хванати в капан.

    Разстоянието между Сиатъл и Анкоридж е към 1400 мили, което означава, че ако операцията бъде забелязана след ден 5-ти американците ще бъдат изпреварени в едно състезание към Анкоридж. За съжаление разкриването на операцията би било пагубно за елемента на изненадата и не е сигурно дали 2 полка биха били достатъчни да превземат града.

    Забележка - за обезпечаване на операцията е необходимо да имам разгърнати подводници на предни линии, тоест поне по 3-5 подовдници пред Хонолулу, Сиатъл, Сан Франциско и Сан Диего за да може да се получава своевременна информация за дествията на противника. Още 5-6 подовдници биха били нужни за блокиране на района около остров Кодиак. За съжаление, Трети флот няма и 1 подводница, а цялата империя има само 6 броя подводници с радиус 3500 мили.

    Заключение - според мен е напълно възможно Анкоридж да бъде превзет бързо и лесно, но задържането му ще бъде огромно предизвикателство ако се състои само със сили на Трети флот. За това смятам операцията за възможна единствено заедно с друга, която да привлече основната част от Тихоокеанския флот на САЩ към южните морета.

    Молба към главното командване - да се отпуснат първите ЕМ-3 към 3-ти флот ако ще се провежда тази операция,както и на поне още 2 КРЛ със силно торпедно въоръжение. Също така осигуряване на поне 10 подоводници с голям обсег.

    Въпроси към Одзава:
    1. Защо целият ни флот не може да спусне и 1 мина във водата според ТТД? Тоест не виждам кораби, способни да поставят минни заграждения.
    2. В играта съществуват ли разни любопитни рибарски кораби които могат да ни видят?
    „Аз, Драгомир, писах.
    Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

    Модератор на раздел "Военна Авиация"

    #2
    адмирал Пирот сан,
    1. Поради сложността и важността на предвижданата операция в крайния Север, в нея ще участват повече кораби, сили ще бъдат привлечени от съединенията на Обединения флот, а вероятно двата броненосеца няма да участват, поради бавност и като неотговарящи на общата ситуация. Необходими са и данни за укрепеността в Анкоридж. Директен десант, без артилерийска подготовка в града трябва да отхвърлим като крайно рискована. В Кодиак рискът все пак е приемлив.

    2. В изпълнение на операцията ще ви бъдат предоставени, минзаги (специална конструкция), плаващи бази , подводници и крайцери с минно въоръжение.

    3. Помислете за прехвърляне на по-тежка артилерия от другите ни крепости и батареи. Можем да очакваме яростно противодействие на противника, дори месеци след успешна наша операция.

    4. Крайното решение за изпълнение на операцията, остава на ръководството. Такава операция ще бъде провеждана едиствено с операции срещу Филипините, Гуам и в океана. Необходимо е адмирал Бурсожджоро сан да изготви планиране на такива операции.

    Comment


      #3
      По принцип си мисля, че Анкоридж може да се окаже един идеален капан за американците. С Трети флот взимаме града и се укрепваме по-навътре във фиорда със старите броненосци и крайцери + няколко нови есминеца и брегова арилерия (но не твърде много). След това чакаме американците да ударят, а те няма какво друго да направят - нефтът им е там. Следователно ще трябва да влязат с поне 4-6 ЛК и други сили в 400 километровия фиорд за да изчегъртат нашите ръждиви корита от там. Влязат ли във фиорда, мисля, че ще мога да ги задържа 24 часа. Междувременно нашият флот от модерни ЛК и ЛКР влизат в гръб на американците, които ще се окажат в отчаяно положение - затапени и от двете страни + обстрелвани от брегова артилерия. За съжаление операцията ще може да се проведе единствено с много добро разузнаване (агенти+подводници) и много добра политическа манипулация. Трябва да се отвлече вниманието на противника към Филипините чрез преговори и всякакви глупости, , после да се проведе първата фаза на "Гомен насаи" (което ще е шок за американците, ), като после се надявам те да реагират първосигнално - тоест да тръгнат да си връщат Анкоридж с всичко, което имат. Тоест трябва да сме ги обработили така, че да ударят масирано по Анкоридж за да ги пречупим веднъж за винаги.
      „Аз, Драгомир, писах.
      Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

      Модератор на раздел "Военна Авиация"

      Comment


        #4
        Харесва ми , да не говорим, че бихме могли да сложим подводници на база във Ванкувър. Британците за известно време поне ще могат да ни помогнат. Има и друго, дори да си върнат Анкоридж, след гадни боеве, ще се опитаме да си организираме и база северо-западно , под линията на ледовете и все пак да снабдяваме войските си.

        Comment


          #5
          По принцип мисля, че не можем да прехвърляме както си искаме брегови батареи, някак 356мм купол с оръдия не мисля, че може да се премести... Може би трябва да пуснем някакъв тендер за 305 мм оръдие за стрелба по морски цели и възможност да се премества лесно.

          Въпрос към Одзава: Може ли да местим по-леките оръдия от батареите?
          „Аз, Драгомир, писах.
          Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

          Модератор на раздел "Военна Авиация"

          Comment


            #6
            Мисля, че трябва да обърнем повече внимание на театъра на военните дейтвия. Това са мъгливи брегове, времето ще е бурно в по-голямата част от прехода. Дистанциите за стрелба ще са по-къси, авиацията и подводниците, ще са силно затруднени. Може би последните ще са ефективни само във фиорда. Ако не става да докараме артилерия, ще сложим единия или двата ББ. Ще монтираме и торпедни батареи, като тези на норвежците в Ослофиорд, които убиват Блюхер. В комбинация с мини, миноносци и подводници си става добра позиция, ако американците атакуват само с флот. А ако атакуват и сухопътно, това ще направи кампанията няколко месечна. За това време ще знаем формацията им и Кайгуна ще се намеси.

            Comment


              #7
              Пилот написа Виж мнение
              Въпроси към Одзава:
              1. Защо целият ни флот не може да спусне и 1 мина във водата според ТТД? Тоест не виждам кораби, способни да поставят минни заграждения.
              Ами защото към 1921 г. нямате и един минен заградител специална конструкция. Можете а/ да си преустроите някой търговски кораб и б/ да си построите специален минен заградител. Е, можете и да се опитате да си модернизирате вече съществуващ кораб, но това ще отнеме време, а вие се юрнахте да воювате още на ход 1.

              Пилот написа Виж мнение
              2. В играта съществуват ли разни любопитни рибарски кораби които могат да ни видят?
              По принцип не, ако американците специално не развърнат такива в хода на контраразузнавателна/разузнавателна операция.

              Пилот написа Виж мнение
              3. Може ли да местим по-леките оръдия от батареите?
              Можете да местите всички оръдия до 203 мм от ББ по правилата за разоръжаване на крепостите и транспорта на оръдията. Съоръжаването на новата брегова батарея (в дни) ще изисква корен квадратен от калибъра на оръдията * 1,5. Разбира се ще се наложи да изпратите и съответните материали (тъй като не се бях замислил, че някой ще изгражда щурмови батареи) - да речем удвоеното количество материали и припаси за 1 ап.
              Пишут нам много.... Погубит нас всеобщая грамотность.
              Неизвестен руски адмирал

              Comment


                #8
                Никой не се е юрнал никъде. Това са стандартни предварителни процедури. Империята се чувства заплашена от огромната конкуренция на американците и се подготвя да отговаря. До трети ход нови големи и малки кораби ще влезат в строя. До към пети ход ще сме добре, но след това врагът ще ни смаже количествено. Така че конфликтът идва, рано или късно. Ще помоля Пирот сан да разгледа внимателно файла с първия ни ход, където не може да не забележи, че кораби със специална конструкция са предвидени в програмата.

                Comment


                  #9
                  Не отричам изключителното ви право да вземате решения свързани с Япония. Просто описвам ситуацията такава каквато е
                  Пишут нам много.... Погубит нас всеобщая грамотность.
                  Неизвестен руски адмирал

                  Comment


                    #10
                    Ние също описваме ситуацията. Подготовката продължава с пълна сила.

                    Comment


                      #11
                      Просот да си оставя нещото тук кати бележка - трябвва да се вземе и Seward (http://en.wikipedia.org/wiki/Seward,_Alaska), град на изток от анкоридж и зизвън фиорда. Има ЖП линия от него до Анкоридж, тоест за града ще трябва да се отделят едно 2000 души които да го подсигурят и да минират линията и моста над река Танана.
                      „Аз, Драгомир, писах.
                      Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

                      Модератор на раздел "Военна Авиация"

                      Comment


                        #12
                        Разговор за тази операция и Филипините между мен и Булсолджър:

                        [21:04:35] Vladi каза: здрасти
                        [21:04:45] Vladi каза: какво става с филипините?
                        [21:04:53] Momchil каза: ами работите се обмислят
                        [21:05:06] Momchil каза: аз мисля че ще минат още 2-3 хода докато имаме готовност
                        [21:05:08] Vladi каза: а има ли качествено планиране в детайли?
                        [21:05:10] Vladi каза: е, да
                        [21:05:15] Vladi каза: трябнват ни мини
                        [21:05:18] Vladi каза: и есминци
                        [21:05:41] Momchil каза: ами каквото даниц беше написал
                        [21:06:11] Momchil каза: аз лично смятам че за да ги превземем бързо трябва да направим десанти на поне 3 различни места на филипините
                        [21:12:57] Vladi каза: а какви сили ще ти трябват?
                        [21:13:10] Vladi каза: в смисъл ще минеш ли без да ползваш линкори и ЛКР?
                        [21:13:24] Momchil каза: ако ще е за филипините не е проблем
                        [21:13:40] Momchil каза: но ако доидат американците ще издухат всичките ни гимии ако няма по тежки кораби
                        [21:13:41] Vladi каза: да, просто да вземеш филипините
                        [21:14:27] Vladi каза: нищо повече
                        [21:14:36] Vladi каза: сащиянският флом мисля, че няма да е там
                        [21:15:51] Momchil каза: зависи ако успеем да накраме британците да правят видими за сащ маневри из пасифика и около канада за да ги държат на изток
                        [21:16:00] Momchil каза: може и да направим нещо
                        [21:16:21] Vladi каза: всъщност
                        [21:16:31] Vladi каза: ако може с британска помощ от ЛКР да вземем филипините
                        [21:16:39] Vladi каза: а основният ни флот към анкоридж
                        [21:16:44] Momchil каза: немисля че ще искат да се намесят
                        [21:16:54] Vladi каза: аз с трети влизам в анкоридж, укрепвам се и чакам американците да влязат във фиорда
                        [21:17:08] Vladi каза: а нашите сили основните ги бутилират
                        [21:17:11] Vladi каза: отзад
                        [21:17:13] Momchil каза: да но ще е хубаво в този момент да сме минирали мнбого хубаво
                        [21:17:17] Vladi каза: щом американците влязат
                        [21:17:34] Momchil каза: и освен това какво ако не влязат а обиколят района
                        [21:17:35] Vladi каза: не трябват ТВЪРДЕ много мини и защита, те трябва да влезат там все пак
                        [21:18:39] Vladi каза: идеята е да съм примамка, ако трябва целият трети флот ще отиде по дяволие, но американските линори ще са на тясно
                        [21:18:41] Vladi каза: затапени
                        [21:18:45] Vladi каза: и обстреклвани от брега
                        [21:19:29] Vladi каза: може и авиация
                        [21:19:47] Vladi каза: моите старуи кораби ако трябва ще са на плажовете за да са ббоеспособни по-дълго време
                        [21:20:05] Vladi каза: и когато американците са на път да победят ги удряме изодзад
                        [21:20:11] Vladi каза: но за целта
                        [21:20:22] Vladi каза: филипините трябва да се вземат с минимално количество кораби
                        [21:20:23] Momchil каза: добре но все пак да влязат вътре много рисковано
                        [21:20:26] Vladi каза: ама минимум на минимума
                        [21:20:31] Momchil каза: ако решат просто да чакат отвън
                        [21:20:40] Vladi каза: ами просто им свършва нефта
                        [21:20:46] Vladi каза: аляска им трябва
                        [21:20:53] Vladi каза: а и ройтер няма да чака
                        [21:21:02] Vladi каза: защитата ни няма да е безупречна, това е целта
                        [21:21:07] Momchil каза: съмнявам се имат си резерв
                        [21:21:20] Vladi каза: важно е, че за 12 дни ще унищожим всичко във фиорда
                        [21:21:24] Vladi каза: после са мат
                        [21:21:31] Momchil каза: ако влязат
                        [21:21:39] Momchil каза: имат много други варианти
                        [21:21:44] Vladi каза: но за да изпълним операцията ни трябват много подоводници
                        [21:21:52] Vladi каза: за да ги следимкато хората
                        [21:22:50] Vladi каза: добре
                        [21:22:54] Vladi каза: дай сега да помислим
                        [21:23:03] Vladi каза: следния вариант
                        [21:23:09] Vladi каза: ден 1 - атака над филипините
                        [21:23:21] Vladi каза: ти си на американска страна
                        [21:23:27] Vladi каза: какво ще правиш в ситуацията?
                        [21:23:38] Momchil каза: ами незнам какво имат в пасифика
                        [21:23:43] Vladi каза: ден 7-12 атака над анкоридж
                        [21:23:52] Vladi каза: с някакви допотопни кораби
                        [21:23:53] Momchil каза: но определно няма да се юрна към тях без ясни цели
                        [21:24:06] Vladi каза: ами филипините не значат нищо за тях
                        [21:24:11] Vladi каза: стратегически
                        [21:24:16] Vladi каза: щом загубят тях и гуам
                        [21:24:22] Vladi каза: не могат да се юрнат натам
                        [21:24:32] Vladi каза: но биха се изкушили да смачкат нещата в анкоридж
                        [21:24:34] Vladi каза: близко им е
                        [21:24:37] Vladi каза: удобно
                        [21:24:44] Vladi каза: и ИМАНЕФТ
                        [21:24:52] Momchil каза: е няма съмнение това все пак си е техен град
                        [21:25:06] Vladi каза: НЕФТ
                        [21:25:11] Vladi каза: не е заради техния град
                        [21:25:16] Momchil каза: но те имат и авиация и пехота които ние неможем да докараме там в нужните количества
                        [21:25:30] Vladi каза: те нямат авиация и пехота там
                        [21:25:34] Vladi каза: а канада ще е неутрална
                        [21:25:55] Momchil каза: и няма да пуснат авиацията им да отиде ?
                        [21:26:18] Vladi каза: това е 1925 година!!!
                        [21:26:24] Vladi каза: обсег 1000 км друг път!
                        [21:26:32] Momchil каза: да това имах предвид
                        [21:26:35] Momchil каза: може да презарядят от там
                        [21:26:43] Vladi каза: не, канада ще обяви неутралитет
                        [21:26:51] Vladi каза: тоест няма да им помага
                        [21:26:54] Vladi каза: ЖП линии няма
                        [21:26:56] Vladi каза: и така
                        [21:27:12] Vladi каза: а и времето натам е лошо за въздушни операции
                        [21:27:21] Momchil каза: добре де ами ние така цяла аляска можем да вземем а те могат да се намесят само с кроаби
                        [21:27:32] Vladi каза: именно
                        [21:27:36] Vladi каза: но аляска не ни трябва
                        [21:27:39] Vladi каза: анкоридж с околностите
                        [21:27:42] Vladi каза: останалото е пустиня
                        [21:28:20] Momchil каза: трябва да минат няколко хода за да си подготвим мрежата в америка
                        [21:28:37] Momchil каза: а и незнаем те дали нямат нещо в аляска може да са закарали там половината си флот
                        [21:29:32] Vladi каза: не вижам смисъл в такъв ход, крилов ще ги врънка за филипините нонстоп и така ще отклони вниманието
                        [21:30:47] Vladi каза: а и ние мълчим за анкоридж
                        [21:30:54] Vladi каза: имаме само стар флот в района
                        [21:30:57] Vladi каза: какво по-хубаво?
                        [21:31:15] Vladi каза: само трябва да видим къде ще сти гранд флиййт нашия докато става нещото
                        [21:31:22] Vladi каза: не трябва да е по-далеч от 5 дни път
                        [21:34:04] Momchil каза: ами трябва да го обсъдим с другата част от нашата ккомпания и да решим кога къде защо как и какво ако
                        [21:34:57] Vladi каза: най-големият проблем според мен
                        [21:35:07] Vladi каза: ще бъде ако нямаме достатъчно сили за филипините
                        [21:35:28] Vladi каза: може ли да заемем няколко кораба от британците и да плават под наш флаг?
                        [21:35:44] Momchil каза: това са много сериозни интригантства
                        [21:35:55] Momchil каза: ще искат много ако въобще се съгласят в замяна
                        [21:45:00] Vladi каза: ами ние им даваме най-ценното - време
                        [21:45:04] Vladi каза: време да задушат немците
                        [21:47:13] Vladi каза: бтв да пусна този разговор във форума?
                        [21:47:33] Momchil каза: ako smqta6 4e ima nujda]
                        [21:47:41] Vladi каза: ами да си е там
                        „Аз, Драгомир, писах.
                        Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

                        Модератор на раздел "Военна Авиация"

                        Comment


                          #13
                          Благодаря, повечето неща сте обсъдили. Битката ще я мисля. Не сме готови, но ако не побързаме Ройтер ще направи изнесени бази поне в Алеутите. Това е логичното.

                          Comment


                            #14
                            Според мен трябва да се вдига максимум шум около Филипините и Гуам за да не се усетят, а друга наша грешка е че трябваше да прикрием базата ни в Курилите с голям контингент контраразузнавачи.
                            „Аз, Драгомир, писах.
                            Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

                            Модератор на раздел "Военна Авиация"

                            Comment


                              #15
                              Ако трябва дипломатически шум покрай Филипините - семената вече са посяти.
                              Демокрация не е да правиш каквото си искаш, а да не правиш това, което не искаш.

                              请您死在地狱般的阵痛
                              [qing nin si zai di yu ban de zhen tong]
                              きさまはしんでくださいませんか
                              [kisamawa shinde kudasaimasenka]

                              Comment

                              Working...
                              X