Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Симулация на Балканските войни

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Симулация на Балканските войни

    Поздрав до сите!

    След сравнително дълго отсъствие от форумите съм много приятно изненадан от факта, че Бойна Слава се е консолидирал като главния български военно-исторически портал. Голямото количесво качествена информация, и интересните дискусиии и идеи са наистина впечатляващи. Най-доброто е, разбира се, че форумът е привлякъл голям брой мислещи и информирани личности.

    Нека сега си дойда на думата.
    Съвсем случайно се оказах замесен в един проект, голяма част от който ще се състои от.. преиграване на Балканските Войни. Най-важната цел на “симулацията” е, естествено, вечният (и по своему банален) въпрос дали губещите играчи (Бугария и Туркия) биха могли да постигнат по-благоприятно за тях изходно положение от войната. Или може би тяхните действия са били предопределени от независещите от тях обстоятелства? Ако последното е истина, дали тогава критичното преразглеждането на историческия контекст и индивидуалните действия на актьорите би спомогнало за създаването на по-добър (от реалния) план на действие? Всичко това, разбира се, се отнася до стратегическото ниво на конфликта – не до отделните оперативни и тактически грешки (каквито, четейки форумите, разбирам че са допуснати доста).

    Симулацията е базирана на играта “Balkan Wars” от списанието “Strategy & Tactics”, брой 164 от 1993 година. Играта се разпростира върху карта на (почти) целия Балкански полуостров, която е разделена на шестоъгълници, като диаметъра на всеки шестоъгълник представлява около 15км територия. Размерът на бойните формирования е от дивизионно до полково ниво. Освен бойните действия, играта съдържа и сравнително комплексен дипломатически елемент. Играта включва Първата Балканска Война (първи сценарий), и Междусъюзническата Война (втори сценарии). Първият сценарий включва до пет актьора/играча – Бугария, Гърция, Отоманската империя, Църна Гора, Сърбия, и (хипотетично) Австро-Унгария. Вторият сценарий е, разбира се, Бугария срещу целия полуостров.

    Бих искал да помоля просветените по въпросите свързани с Балканските войни да прегледат симулацията и да изкажат забележките си към правилата на играта и към автентичността на информацията.

    Смятам че тази игра/симулация би представлявала интерес за поне част от посетителите на Бойна Слава. Държа да поясня, че въпросният брой на списанието е стар и колекционерски – струваше ми петдесет марака да се сдобия с него (тоест не говорим за съвсем пиратска история). Иска ми се да споделя въпросната игра с почитателите на стратегическите симулации и с хората изпитващи интерес към Балканските войни. Ако администраторите разрешат мога да закача сканиран PDF документ съдържащ цялата симулация, което би изяснило на заинтересуваните лица за какво точно става въпрос. Размерът на файла е към 40 мб без стратегическата карта. Ако админите на са съгласни, мога да намеря външен хост където да закача документа.

    Това е всичко за сега. Надявам се да съм привлякъл вниманието на специалистите по Балканските войни


    Поздрав,

    Рамбо

    п.с. Предварително се извинявам че пускам този пост във форумите “Нова Българска История” и “Игри” – това е защото той съдържа елементи и от двете тематики.
    Аз не задължава никого със свое мнение.
    По-добре късно, отколкото още по-късно.

    #2
    Продължение

    Ето и част от симулацията. Бих се радвал ако някой реши да коментира достоверността на информацията (по-специално наличния състав на армиите и тяхната организация).


    Поздрав,

    Рамбо
    Аз не задължава никого със свое мнение.
    По-добре късно, отколкото още по-късно.

    Comment


      #3
      Заключвам тази тема, има същата в раздел "Игри". Наличието на две еднакви теми само ще създаде объркване.
      „Аз, Драгомир, писах.
      Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

      Модератор на раздел "Военна Авиация"

      Comment

      Working...
      X