Съобщение

Collapse
No announcement yet.

147 години от рождението на цар Фердинанд

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    147 години от рождението на цар Фердинанд

    Днес се навършват 147 години от рождението на цар Фердинанд.
    Роден е на 26 февруари 1861 г. във Виена, Австрийската империя, умира на 10 септември 1948 г. в Кобург, Германия. Княз на България (1887-1908) и Цар на българите (1908-1918). Главнокомандващ на Българската армия в Балканската и Междусъюзническата войни.

    #2
    Хайде стига с детската градина. Тема като тема, форумът бъка от далеч по-безсмислени.
    XV mile the sea brode is
    From Turkey to the Ile of Rodez...

    Comment


      #3


      Портрет на Н.В цар Фердинанд 1
      Художник: Антони Пьотровски

      Comment


        #4
        Аз продължавам да не разбирам какъв точно му е проблема на въпросния потребител. Пуснах тази тема в подходящия подфорем за да отбележа годишнината на един определен човек, изиграл значима роля в българската история. Естествено, че в тази тема всеки може да каже какво мисли или какво знае за въпросната противоречива личност. Това е целта на всяка тема, която се пуска. И това се подразбира от само себе си, без да е нужно да обиждам интелигентността на съфорумците си. Ако никой нищо не пише в темата- няма никакъв проблем нито за мен, нито, вярвам, за модераторите.
        Но определено не приемам някой да ми дава съвет какво да пиша, колко да пиша и т.н. Информация за основните факти от живота на Фердинанд има предостатъчно и из Интернет, и в литературата. От А и Б нямам намерение да почвам. Не ми се ще да почвам да пиша pro domo sua, но смея да твърдя, че мен лично никой не би могъл да ме обвини в липса на желание да предоставям информация на този форум. Специално по българска военна история... Например копирането и сканирането на бая дебелите книжки, които с любезното съдействие на Дибо съм качвал на ползу роду в темата "Библиотека" и които са в голямата си част библиографска рядкост, е ставало изцяло на мои разноски и с цената на почти пълното скапване на моя "принтер-скенер-копирна машина-в-едно". Ей така, от приятелски чувства съм го правил и ще продължа да го правя. Освен ако нещо не ме поядоса....

        Comment


          #5
          Предлагам темата да бъде за Фердинанд и неговата роля в българската история.Някой дава ли си сметка какво заварва Фердинанд през 1887 г. в България?Бедно княжество с неуреден международен статут,напълно празна хазна /със сериозни дългове/,малобройна и зле въоръжена армия раздираща се от противоречия,съсипана иконимика,агресивна вътрешна опозиция и една озлобена Русия готова на всякакви обструкции/включващи и изпращане на въоръжени отряди и финансиране на всякакви заговори срещу правителството/.Какво представлява България 25 години по късно - през септември 1912 г.Какви са заслугите на Фердинанд за това?Защо когато говорим за Фердинанд всеки се сеща първо за 16 юни 1913 г.Смея да твърдя че Фердинанд има огромни лични заслуги за модернизирането на България и ако същия беше починал да речем през август 1912 г. сега щеше да бъде пример за успешен владетел и блестящо царуване.

          Comment


            #6
            Ресавски, така е, но и Хитлер, ако беше починал през 1938г можеше да стане “пример” за успешен владетел, е, поне за германците, може би. Но както и да е. Между другото знаете ли за някакво писмо на Фердинанд до Хитлер, с което го моли да отчете желанията на българите, които го държали отговорен за случилото се с тях? Писмото е някъде отпреди войната, ама нищо повече не зная…
            Николай, не се ядосвай и не прекратявай своята дейност! Помня как ми помогна да открия името на мой пра-прадядо –офицер от Балканската война и още съм ти благодарен за това. Но и Крилов е много интересен участник на нашите форуми – да не го нарочваме заради някакви моментни прояви, каквито почти всеки има!

            Comment


              #7
              ivan_kunchev написа
              Ресавски, така е, но и Хитлер, ако беше починал през 1938г можеше да стане “пример” за успешен владетел, е, поне за германците, може би. Но както и да е. Между другото знаете ли за някакво писмо на Фердинанд до Хитлер, с което го моли да отчете желанията на българите, които го държали отговорен за случилото се с тях? Писмото е някъде отпреди войната, ама нищо повече не зная…
              Николай, не се ядосвай и не прекратявай своята дейност! Помня как ми помогна да открия името на мой пра-прадядо –офицер от Балканската война и още съм ти благодарен за това. Но и Крилов е много интересен участник на нашите форуми – да не го нарочваме заради някакви моментни прояви, каквито почти всеки има!
              Аз лично никого не съм нарочвал.

              Иначе такова писмо наистина има. Фердинанд го изпраща през лятото на 1940 г. по време на преговорите за връщане на Южна Добруджа. Цитирам по памет основната част от обръщението му: "От името на моя жестоко пострадал народ, който счита мен за основен виновник за сполетелите го нещастия и в памет на хилядите паднали под мое командване през Световната война храбри български войници, Ви моля да помогнете да бъде премахната неправдата, причинена от Антантата". Доколкото помня Хитлер най-общо отговаря, че питае най-искрени симпатии към българското виждане за Добруджа.

              Comment


                #8
                Т.е. изпитвал е нещо като угризения, така ли? Защото нямам еднозначна представа за живота му след абдикацията. Чувал съм, че отдруга страна си е живял доста добре, не бил се лишавал от лов, от някои други удоволствия…

                Comment


                  #9
                  Трудно е да се отговори еднозначно, но поне според мен е имал угризения, и то силни. Главно за 16 юни 1913. В своите спомени бившият руски посланик Неклюдов пише за това, че на прощалната си аудиенция при царя, при влизането на България във войната през 1915 г., Фердинанд откровено му споделил, че нападението на 16 юни е било изключително груба грешка. Подобно мнение той е изказвал и по-късно, вече след абдикацията си, при срещи с български общественици. Намеквал е, че е бил "подведен" без обаче да уточнява какво и кого е имал предвид -генерал Савов, химерното предложение на австрийците за военна помощ или нещо друго. Но определено е съзнавал вината си като Главнокомандващ. Когато на 24 септември 1915 г. генерал Жеков му предлага да поеме отново функциите на Главнокомандващ, Фердинанд категорично отказва, като откровено изтъква, че народът е изгубил всякакво доверие в него като главнокомандващ още през 1913 г.

                  Comment


                    #10
                    Някой дава ли си сметка какво заварва Фердинанд през 1887 г. в България?Бедно княжество с неуреден международен статут,напълно празна хазна /със сериозни дългове/,малобройна и зле въоръжена армия раздираща се от противоречия,съсипана иконимика,агресивна вътрешна опозиция и една озлобена Русия готова на всякакви обструкции/включващи и изпращане на въоръжени отряди и финансиране на всякакви заговори срещу правителството/.Какво представлява България 25 години по късно - през септември 1912 г.Какви са заслугите на Фердинанд за това?
                    Аз бих задал друг въпрос. Дали именно са негови заслугите за състоянието на България не 25, а ако щеш 10 години по-късно? Или може би на една личност, същата, която го е направила княз? Ужасно много ми напомня ситуацията с кайзера и Бисмарк между другото.
                    "Че в България — една държава с най-демократични институции — няма граждани, това е всеизвестна истина у нас вече отколе и от нея са дълбоко проникнати всички ония, които трябва да считаме за творци и актьори в отвратителната трагикомедия, наречена „български политически живот“; че в България няма и публика е също такава истина, която всички сарафи и бакали на българското слово отлично са разбрали, но само малцина от жреците на това слово ясно съзнават, а и които я съзнават, крият я от себе си" - д-р Кръстев, 1907-ма.

                    Comment


                      #11
                      Изключително бях шокиран като прочетох, че Фердинанд е бил Бисексуален, отчитат че през по-голямата част от живота си е бил хетеросексуален (все пак има 2ма сина), но споменават за честите му посещения на някакъв остров за аристократи където има "млади мъже" , споменават също, че станало нещо като традиция, ако някой иска да спечели благоволението на царя да се явява с красив младеж на аудиенциите. Даже бяха споменали предпочитанията му (макар, че откъде ги знаят?) , бях меко казано потресен като научих за това.
                      Хубаво е, че тази новина е била тайна по негово време, а и сега не се обсъжда много. Не знам, как би реагирал народа на такава новина.
                      А по повод:
                      Някой дава ли си сметка какво заварва Фердинанд през 1887 г. в България?Бедно княжество с неуреден международен статут,напълно празна хазна /със сериозни дългове/,малобройна и зле въоръжена армия раздираща се от противоречия,съсипана иконимика,агресивна вътрешна опозиция и една озлобена Русия готова на всякакви обструкции/
                      Забравяш, че доста от тези проблеми - статута, липсата на икономически партньори, озлобената Русия, произтичат от самия Фердинанд. Той е неудобна фигура, доста арогантен на моменти и никой не е очаквал, че ще приеме трона на България.Впоследствие разбира се, се утвърждава, обаче амбициите му го довършват.
                      Тъжно е, че надживява и двамата си сина, че и своето Царство България. Никой не заслужава такава съдба.
                      Някой знае ли защо не се е върнал в България? След като влизаме в Оста? Със сигурност, щеше да е приет, ако не добре то поне с уважение.
                      Кръвта из нашите гърди
                      не е съвсем изляна!
                      Народе, цял стани! Иди!
                      Че Македония въстана.

                      Comment


                        #12
                        Stormbringer написа
                        Аз бих задал друг въпрос. Дали именно са негови заслугите за състоянието на България не 25, а ако щеш 10 години по-късно? Или може би на една личност, същата, която го е направила княз? Ужасно много ми напомня ситуацията с кайзера и Бисмарк между другото.
                        Фердинанд и Стамболов често са представяни като противници но се забравя че това е вероятно най-успешния управленски тандем в нашата история.Действат почти седем години съместно и изключително успешно като взаимно се допълват.Противоречията между тях ескалират едва в последните месеци от управлението на Стамболов / но става въпрос за две твърде силни личности/.Заслуги и то не малки имат и двамата и това е истината.Иначе най-големия възход на България е от първото деситилетие на ХХ век когато цялата власт е съсредоточена в ръцете на Фердинанд а партиите са маши в ръцете му.

                        Comment


                          #13
                          Не знам, Ресавски, аз винаги съм считал Стамболов за по-значимия от двамата. По начина, по който на мен ми е представена историята, аз съм останал с впечатление, че по време на управлението на Стамболов, ролята на новия княз в управлението на този "тандем", както се изрази е била да оставя Стамболов да си върши каквото сметне за добре. Или така да го кажем, представителна функция. Естествено, той съвсем не е могъл да се примири с това си положение и там настъпва разрива между двамата. И за да дадем отговор на въпроса за значимостта, може би трябва да сравним промените настъпили по време на управлението на Стамболов ( прилично на моменти на диктат ) и тези по времето през което цялата власт е съсредоточена в ръцете на Фердинанд.

                          Между другото има ли някакви доказателства, че Фердинанд стои зад убийството на Стамболов?
                          "Че в България — една държава с най-демократични институции — няма граждани, това е всеизвестна истина у нас вече отколе и от нея са дълбоко проникнати всички ония, които трябва да считаме за творци и актьори в отвратителната трагикомедия, наречена „български политически живот“; че в България няма и публика е също такава истина, която всички сарафи и бакали на българското слово отлично са разбрали, но само малцина от жреците на това слово ясно съзнават, а и които я съзнават, крият я от себе си" - д-р Кръстев, 1907-ма.

                          Comment


                            #14
                            Stormbringer написа
                            Аз бих задал друг въпрос. Дали именно са негови заслугите за състоянието на България не 25, а ако щеш 10 години по-късно? Или може би на една личност, същата, която го е направила княз? Ужасно много ми напомня ситуацията с кайзера и Бисмарк между другото.
                            Това е един доста уместен въпрос. Донякъде ми напомня за ролята на кралица Виктория. Ако се замислим нейната роля за вътрешната или външната политика на Великобритания сама по себе си е била много по-незначителна от тази на Фердинанд за България. Но за англичаните именно тази бабка с изпъкнали воднисти очи (а не да кажем Палмерстън, Солзбъри или Дизраели) си остава символа на зенита на Британската империя. Опираме до принципния въпрос за ролята на отделната личност в историята. И до трактовката на съвременниците.
                            Всъщност България от 1894 година е била много по-близо като ниво на развитие до България от 1878, отколкото до България от 1910 година. С което в никакъв случай не бива да се омаловажават заслугите на направеното по времето на Стамболовото министър-председателство.

                            Comment


                              #15
                              Имам няколко въпроса относно цар Фердинанд. Вярно ли е, че когато абдикира от трона заедно с него си тръгва цяла влакова композиция със съкровища и вярно ли е това, че последните му думи, преди да издъхне, са били "Кога тръгваме за България?" т.е. искал е да бъде погребан тук, какво пречи, евентуално, да се пренесат тленните му останки в България? Все пак като положителна или отрицателна личност остава в историята?

                              Comment

                              Working...
                              X