Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Партизанско движение в България 1941-44 г.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Партизанско движение в България 1941-44 г.

    .
    Last edited by gollum; 25-10-2009, 15:41.

    #2
    Анти-държавно движение в България 1941-44 г.

    Като социална общност т.н. партизани, по-точно "шумкари" са дъното, утайката на тогавашното общество - сбирщина от крадци, безделници, лумпени и шмекери, неможещи и нежелаещи да се трудят, а предпочитащи да ограбват чуждия труд. Естествено е да са привърженици на комунистическата идеология, тъй като именно комунизмът е политическата практика на "преразпределение на благата", при която се отнема от умния и работливия, за да се даде на тъпия и мързеливия (по-късно последният задължително става някакъв началник, "отговорен другар").
    Основното занимание на шумкарите, когато не се тъпчат с откраднати от мандри и стада храни, е да бягат презглава от преследващите ги полицейски, жандармерийски или армейски отряди, чието задължение е да опазват труда и спокойствието на населението. При това обикновено са се укривали в някое гъсто обрасло дере, откъдето иде и името им, и са чакали на преследвачите да им омръзне и се приберят в казармите. В шумкарските редове обаче винаги се е намирал някой, който се е измъквал незабелязано и е уведомявал властите, като при последвалата престрелка половината шумкари са били убивани (те не притежават абсолютно никакви бойни качества и умения), а другата половина залавяни и вкарвани в затвора, където да трупат стаж за тлъсти пенсии след "Девети септември".
    Любопитна подробност от "бойната дейност" на шумкарските банди е пълната липса на взаимодействие между тях. С приближаването на Червената армия към България и неизбежния сталински режим, всеки "отряд" се е опитвал да вдигне най-силен шум и да изгърми най-много кьорфишеци, за до получи най-голямо парче от управленската баница, донесена на танковете на Толбухин. Меракът за най-голям комат естествено предполага прекарване на "другарчето"-бъдещ съперник, именно затова и някои шумкарски формирования са изтребени докрак, без "другарите" им да се опитат с нещо да им помогнат.
    Дивата взаимна омраза между шумкарите продължава и след "Деветосептемврийската социалистическа революция". Постепенно шумкарите от регион Ловеч-Троян-Ботевград установяват пълен монопол върху властта, изтласкайки в периферията онези от Южна и Западна България. При това не се гнусят от нищо в тази си борба за власт. Популярните персонажи от шумкарския фолклор Двамата Славчовци (Трънски и Радомирски) неведнъж споделят, че "фашистките" затвори били като санаториуми в сравнение с комунистическите, където били изпратени от "съратниците" си след Победата... :lol:
    Si vis pacem - para bellum!

    Comment


      #3
      Originally posted by "gollum"

      приятел-историк
      Да не е случайно колега на др. Георги Първанов от бившия Институт по история на БКП :lol:
      Историята за която говориш е свързана с групичката на Гемето, хранен човек на Лондон и Белград. Фантасмагоричните им "заговори" с колосални измерения, от които трезвомислещия човек го напушва смях, са извадени на бял свят от Бюрото на д-р Делиус (Kriegsorganization Bulgarien) - тукашната резидентура на абвера начело с полк. Рихард Вагнер
      Si vis pacem - para bellum!

      Comment


        #4
        Благодаря, но няма нищо общо с този "историк" . Да, точно това беше - забравил съм подробностите.

        А за партизаните - вече сме го водили този конкретно спор, който има повече идеологическа основа и характер, така че не мисля, че мястото му е тук. Много от партизаните са именно ученици или студенти (поне някои от тях - достатъчно обещаващи), което е нормално, което е нормално, като се има предвид, че този тип идеология е много по-привлекателна за младите и идеалистично настроени наивници (и не особено привлекателна за тарикати и всякакъв друг род бандити - освен ако не обещава облаги - но не забравяй, че точно тогава никакви особен облаги не е предлагала - повече опасности). А идеологическата заслепение, които е докарало точтно тези думи под пръстите ти е предмет на съвсем отделна дискусия. Аз вече ти спонеах на едно място, че имам впечатления от някои от хората, които наистина са участвали в тогавашното партизанско движение и съвсем не отговарят на описанието ти. а че действията им са били идеологически инспирирани и почти абсолютно неефективни е съвсем отделен въпрос (неефективни на фона на сръбските или съветски патизани - на фона на френската "Съпротива" мисля че са горе-долу прилични ).

        Comment


          #5
          Originally posted by "gollum"

          този тип идеология е много по-привлекателна за младите и идеалистично настроени наивници (и не особено привлекателна за тарикати и всякакъв друг род бандити - освен ако не обещава облаги - но не забравяй, че точно тогава никакви особен облаги не е предлагала - повече опасности).
          Леваневски, Чочоолу, Дед и т.н. за теб не са откровени бандити, така ли да го разбирам?! А Бай Тошо не е селски тарикат?! Преяждането с кашкавал и последвалите стомашни проблеми действително са си сериозна опасност А идеологическата заслепение, които е докарало точтно тези думи под пръстите ти е предмет на съвсем отделна дискусия. И каква конкретно - може би психиатричен консилиум?
          Si vis pacem - para bellum!

          Comment


            #6
            И аз мога да ти изброя имена на хора (при това, да ги обагря във всички цветове на дъгата - от това не стават по-убедителни, да си призная), които са включват именно ученици и студенти (но най-много да съставим съпоставими списъци (да речем дядо ми, който е бил ученик последен клас в Шуменската гимназия, като е имал най-висок успех), а в случаят по-съществена е статистиката, с която обаче не разполагаме). Много добре знаеш, че опасностите на са включвали само "стомашни проблеми" - партизаните са били преследвани и от жандармерииски и от военни части, така че си е съществувала съвсем реална заплаха (а това за отрязаните глави хич не е измислица). Естествено, че сред тях е имало и бандити, и селяни, преследвани с или без причина от закона или някой по-ревностен негов представител, но масата им е била съставена (както навсякъде другаде) от хора идеалисти - те са идеални за партизани.

            Няма смисъл да ми изправяш една идеологическа измислица, за да се пребориш с друга, създадена преди много време, която аз обаче не изповядвам - бориш се с призраци .
            Last edited by gollum; 25-10-2009, 15:43.

            Comment


              #7
              Струва ми се, че да причисляваме партизаните към някаква определена категория би било опростенчески подход. за съжаление, никъде не съм срещал някакви статистически данни за средната възраст или "класовия произход" на партизаните, но от това което съм чел ми се струва, че тези стойности са били доста шарени, така както и мотивацията им да се заемат с това нещо - от идеализъм до откровен тероризъм, от родолюбие - до платена работа в полза на интересите на друга държава. та думата ми е, че е много трудно да се направят някакви генерални изводи за характера на това движение при откъслечните и непълни сведения, с които разполагаме. Така мненията ни се базират само на политическите ни пристрастия и нагласата ни, но се съмнявам, че това е най-верния подход. Аз лично съм склонен да подкрепя до известна степен Капитана, особено в частта за взаимното избиване и съперничество след "победата", но това се дължи най-вече на острата ми непоносимост към всякакви тоталитарни идеологии и се основава на емоции, а не на факти.
              "If elections changed anything, they would be forbidden" ~ Kurt Tucholsky

              Comment


                #8
                [quote="gollum"] по-съществена е статистиката, с която обаче не разполагаме. [color=green] [/quot]
                Si vis pacem - para bellum!

                Comment


                  #9
                  Ами след като разполагаш с тази статистика, защо не я споделиш с нас?

                  Аз вярвам на дядо си, когото познавах мнтого добре и не само от него съм ги чувал всичките тези неща. Те наистина са били преследвани и е имало някакви сблъсъци (не казвам сражения, защото партизаните в общи линии не са имали оръжие - в отрядът, в който е членувал дядо ми са имали няколко пистолета).
                  Добре, да не е била жандармерията (нямам кой знае какви спомени). А ако тези "кокошкари" не са били нищо особено, как мислиш, защо са ги преследвали и са им определяли смъртни присъди? (и дядо ми, и баба ми, са имали подобни присъди).
                  А интересно, от кого точно нашата войска е защитавала "родната територия и акватория"? Доколкото знам, тогава сухопътен противник няма никакъв...
                  Е, да, поубили са тоя ония из окупираните територии, ама то това сигурно е било в защита на българските интереси.

                  Ако имаш някакви реалистични данни - публикувай ги тук, ако не - няма за какво да говорим - не участвам тук за да водя политико-идеологически спорове.

                  Comment


                    #10
                    [quote="gollum"]Ами след като разполагаш с тази статистика, защо не я споделиш с нас? Ще ти предоставя достаточно цифри - белким разбереш за какво точно става дума!
                    Аз вярвам на дядо си Всички обичаме дядовците си и им вярваме (лека им пръст на моите и двамата), за съжаление техните думи не се приемат за обективен аргумент в принципен спор!
                    А ако тези "кокошкари" не са били нищо особено, как мислиш, защо са ги преследвали и са им определяли смъртни присъди? Когато обявяваш война на държавата (курсът на въоръжена борба на БКП), нали не очакваш тя да ти издърпа ушенцето с думите "Ах ти, немирник такъв!" Коя държава няма да предприема мерки за самоотбрана, особено във военновременни условия?
                    (и дядо ми, и баба ми, са имали подобни присъди) Господ здраве да им дава, ако са все още между нас! Ама пък от друга страна - толкова много осъждани, а толкова малко изтърпяни присъди?
                    А интересно, от кого точно нашата войска е защитавала "родната територия и акватория"? Доколкото знам, тогава сухопътен противник няма никакъв... Из възвърнатите земи има предостатъчно сръбски, гръцки и албански айдуци - комунисти, монархисти, националисти и откровени криминални главорези. Когато не се трепят помежду си обичат да тормозят българското население... А Беломорското крайбрежие дълго време бива калкулирано в Съюзническите сметки за навлизане на европйския материк!
                    Е, да, поубили са тоя ония из окупираните територии, ама то това сигурно е било в защита на българските интереси. За мен Вардарска и Егейска Македония, Западните покрайнини, Нишко и Пиротско са освободени земи, а не окупирани територии; защитата им е задължение на войската като гарант на териториалната цялост и националния сувернитет на държавата!

                    не участвам тук за да водя политико-идеологически спорове. [i]:lol: [/quot]
                    Si vis pacem - para bellum!

                    Comment


                      #11
                      Знаеш ли, капитане, прочетох цялата ти тирада (обагрена в какви ли не цветове), но да ти кажа не откривам в нея нищо то това което твърдиш - ни едно единственко доказателство нямаш. Попитах те - като имаш статистика и данни, защо не ги приведеш? Ама явно - гузен не гонен бяга и тези думи директно при теб се връщат:

                      Originally posted by "Hauptman"

                      Ми естествено- кат немаш доводи
                      Кат толкоз мреш за доводи, ще жертвам малко от времето си за да се подкрепя с такива (не че това ще те убеди, де, винаги можеш да се измъкнеш). Но обръщаш ли внимание, че ТИ СЪЩО НИЩО НЕ ПРИВЕЖДАШ В ДОКАЗАТЕЛСТВО НА ТЕЗИ СИ - САМО КРЯСЪЦИ?

                      Comment


                        #12
                        Originally posted by "gollum"

                        Попитах те - като имаш статистика и данни, защо не ги приведеш? Ама явно - гузен не гонен бяга
                        По-спокойно, де! (Щото нали знаеш кво са казвали древните: ти се сърдиш Юпитер - значи не си прав!) Ще поместя количествени сведения, но не мога на секундата - и моя умствен ресурс има някаква граница 8) Отсега можеш да си подостриш моливче - след по-малко от 24 часа ще ти предоставя възможността да смяташ и пресмяташ...
                        Si vis pacem - para bellum!

                        Comment


                          #13
                          Хауптмане, всички тук вече добре знаем политическите ти пристрастия. Ама айде малко по-кротко, а? Все пак, тук не е политическа трибуна за предизборни речи, а и не одобрявам метода, който използваш - нали именно заради използването ма този метод, комунистите са толкова отвратителни. А когато ти изпозлваш същото, не мислиш ли, че и ти се приравняваш към тях?
                          Last edited by gollum; 25-10-2009, 15:44.
                          Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                          Проект 22.06.1941 г.
                          "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                          Comment


                            #14
                            Ами не се притеснявай, съвсем спокоен съм -просто ти демонстрирам как изглежда твоят метод на спор. Доста неприятен, нали?
                            А за данните - ясно е, и на мен ще ми трябва време, което хич нямам...

                            Comment


                              #15
                              Добре, извинявяйте! Виновен съм, попрекалих - сигурно ми се е отразило вчерашното продължително употребление на гроздов дестилат, последвано от обилно количество ечемичена отвара с хмел
                              Празнувах влизането на ЦСКА в Шампионската лига и юбилейната 30-та титла Първенец на България
                              Обещавам занапред повече благопристойност 8)
                              Si vis pacem - para bellum!

                              Comment

                              Working...
                              X